
Прочетен: 7378 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 11.03.2014 22:13
За да се преодолее поне донякъде едностранчивото, манпулиращо и крайно ксенофобско (в русофобския аспект на това понятие) представяне на събитията в Украйна, и в името на свободата на информацията, продължаваме с представянето на мнениято на руски експерти, политолози и аналитици за ситуацията в Украйна.
Днес наши гости са генерал-полковник Леонид Ивашов, Анатолий Храмчихин, Вероника Крашенинникова и Константин Затулин
Ситуацията около Крим стремително отива към военен сблъсък. САЩ за пръв път през цялата украинска криза заявиха, че не изключват използването на армията си, за да бъде „регулирана“ острата политическа криза в Украйна. Началникът на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ генерал Мартин Демпси заяви, че армията на САЩ е готова да подкрепи съюзниците си в Европа и да помогне на Киев, ако ситуацията се изостри. „Ние се опитваме да кажем на Русия да не нагнетява повече ситуацията в Източна Украйна и да позволи да бъдат създадени условия за регулиране на положението в Крим“, - каза Демпси в интервю за PBS (интервюто му е цитирано в сайта на НАТО).
На прекия въпрос дали има вероятност за военна намеса на САЩ, Демпси отговори:
- Това е проблем, който заслужава да бъде оценен и преразгледан в съответствие с развитието на събитията. Ние имаме договорни задължения с нашите съюзници в НАТО. И аз ги уверих, че ако това договорно задължение бъде задействано, ние ще му отговорим.
Според Демпси, влизането на руски военни в Крим е опасно за всички страни в Европа (явно, в това число за Ирландия и Португалия) и за съюзниците в НАТО. Той заяви:
- Ако Русия има право да направи това... да влезе в суверенна страна под предлог за защита на етнически руснаци, това създава рискове за Европа в местата, където има етнически анклави.
(Когато Русия твърдеше същото по адрес на Косово, целият този Запад си правеше оглушки).
Едва беше съобщен „аргументът“ за военна намеса на САЩ, и американците пристъпиха към действие. На 10 март 2014 г. военно-морските сили на САЩ, Румъния и България започнаха учения в Черно море в непосредствена близост до териториалните води на Украйна. За това в своя профил във Facebook съобщи ръководителят на Центъра за военно-политически изследвания Дмитрий Тъмчук. Очевидно, наблюдаваме само началото. Все пак на американците им трябва известно време, за да съгласуват начина за намеса в кримската криза и да разпределят ролите между своите съюзници.
Логично е да се предположи, че ролята на подпалвач на силовия конфликт ще поеме украинската страна. Може би именно с тази цел президентът на САЩ Барак Обама ще приеме в извънреден порядък т. нар. „украински премиер“ Арсений Яценюк. По информация от Белия дом, аудиенцията е набелязана за 12 март. „По време на срещата ще бъде изразена твърдата подкрепа на САЩ за народа на Украйна, който продемонстрира вдъхновяващо мъжество и напористост по време на кризата“, - се отбелязва съобщението.
Киев вече даде да се разбере, че е готов за преки военни действия. „Премиерът“ Яценюк, обръщайки се към Русия и руския президент, обеща, че Украйна „не ще отстъпи нито сантиметър своя земя.
И наистина, „независимата“ Украйна се готви с ударни темпове за силов сценарий. В района на провлака Перекоп, покрай пътищата за Крим, са разставени постове на десантниците от 79-та украинска аеромобилна бригада (дислоцирана в град Николаев). До тях са разположени позиции за минохвъргачки и укрития за бронетранспортьори.
В Новоград-Волински, Житомирска област, излезе на някакви „големи учения“ 30-та отделна механизирана бригада - десетки танкове, самоходни оръдия и бронетранспортьори. За марш е готов и 12-ти отделен сапьорно-инженерен полк, дислоциран в същия район.
На 8-март в интернет се появи видео от Житомир. То показва как около 200 военни автомобила и 50 бронетранспортьора излизат от базата на украинската 95-та аеромобилна бригада.
Движение се наблюдава и сред войските, дислоцирани в Лвов - от базата на 80-ти аеромобилен полк излязоха десетки бронетранспортьори. Носят се слухове, че се движат по шосето към Ровно.
Същият ден в Белая Церков, Киевска област, бяха натоварени на железопътни платформи около 20 танка на 72-ра отделна механизирана бригада.
Украинската артилерия също, както изглежда, потегля за Крим. На 8 март под Бердичев, Житомирска област, беше отбелязано придвижване на тежки автотрейлери със самоходни гаубици „Мста-С“ на 26-та артилерийска бригада.
В Запорожието местни жители съобщиха за придвижване на буксируеми оръдия тип 2А65 от 55-та отделна артилерийска бригада.
Очевидно, във войсковата операция ще бъде включена и украинската авиация. На 9 март прес-службата на Министерството на отбраната на Украйна заяви, че „оперативният център за въздушни операции на Въздушните сили на Въоръжените сили на Украйна в южния оперативен район е оборудван в съответствие със съвременните изисквания и е готов за изпълнение на задачите по предназначение“. В съобщението специално се подчертава, че в началото на март 2014 г. украинските ВВС в рамките на международните договори между Украйна и САЩ са получили от американците допълнително оборудване за пунктовете за управление на авиацията.
Остава да се добави, че украинските граничари засилиха контрола за влизане в Крим - разгърнати са 3 контролно-пропускателни пункта в района на селищата Салкото, Каланчак и Чаплинка. Всички те са подсилени с военнослужащи от мобилни гранични подразделения, Министерството на вътрешните работи и въоръжените сили на Украйна.
Но и. д. „министър на отбраната“ адмирал Игор Тенюх уверява, че не се предвиждат никакви придвижвания на войски по посока на Крим. На заседание на украинското „правителство“ (тоест, на превратаджийската хунта) на 9 март адмиралът заяви:
- Военните се занимават с плановата си работа, отделни части излизат към полигоните в съответствие с плана на ученията.
Впрочем, по време на закритата за журналисти част от заседанието, и. д. „шеф на отбраната“ разказал по-интересни неща. Той доложил, че „моралното състояние на личния състав в Крим е потиснато, в частите се засилват протестните настроение, увеличава са броят на дезертьорите. Вече повече от месец военните не са получавали заплата, има прекъсвание в зареждането с храни“.
За да подкрепи бойния дух на войниците, украинското „правителство“ веднага решило да отдели 125 милиона гривени за еднократно изплащане на военнослужащите в Крим.
Но, очевидно, самият Яценюк не е много сигурен, че украинските военослужащи ще се бият като лъвове. Ето защо „премиерът“ настоява армията да бъде подсилена с „идейни борци“ - националисти от „Десния сектор“. За да въоръжи тези щурмоваци, Яценюк вече внесе съответно обръщение във Върховната рада.
Отрядите за самоотбрана на Крим също се подготвят. Тяхната цел е да отблъснат очакваното нападение срещу Перекоп. Но на практика информация за техните действия няма. Известно е само, че украински разузнавателен самолет е забелязал многобройни постове на военнослужащи покрай Перекопския провлак в Крим. Това се съобщава на официалния сайт на Държавната погранична служба на Украйна. Украински безпилотни самолети също прелитат покрай провлака - интересно видео, предадено от такъв безпилотник беше публикувано в интернет.
С две думи: залозите са на масата и страните чакат хвърлянето на картите.
Ясно е още нещо: развръзката ще настъпи в близките дни - преди референдума на 16 март за статута на полуострова.
Как ще се развият събитията в Крим и дали САЩ ще изиграят ключова роля там?
Генерал-полковник Леонид Ивашов, президент на Академията по геополитически проблеми, твърди:
- Американците си присвоиха правото да се намесват във вътрешните работи на независимите държави. През 2008 г. те дори издадоха специален устав за сухопътните войски, който се нарича „Операции за стабилизиране“. В този документ ясно е казано, че САЩ не само имат право, но и са задължени да се намесват във вътрешните работи на държави, където държавните институции са слаби. В такива държави властта се обявява за „нелегитимна“ и американската армия се намесва, за да „стабилизира“ ситуацията.
В Украйна американците действат именно по този устав. Още отначало се предвиждаше операцияга да стабилизирането (или дестабилизирането - въпрос на думи) ще протече в няколко етапа.
Първи етап: дестабилизиране на обстановката, след което се извършва кръвопролитие. Втори етап: нахлуване на войски на НАТО под ръководството на САЩ.
Но главното е, че в рамките на тази операции американците ще реализират своята стара мечта: да сблъскат във въоръжен конфликт руснаци и украинци.
Ето защо силовият сценарий в Крим сега е твърде вероятен. Може да се предположи, че украинските войски ще атакуват Перекоп и Крим, а после ще бъдат привлечени и войскитена западните съюзници. Самите американци няма да рискуват със свои части, а най-вероятно ще изпратят в Крим войски на Румъния и България - ужким за „стабилизиране на обстановката“.
Специално искам да подчертая, че силовият вариант е най-вероятен в навечерието на референдума в Крим. Например, през нощта на 15 срещу 16 март. Във всички случаи ще има провокации от украинска страна.
Украинците може да включат в кримската операция авиация, десантници (те имат 2 бригади аеромобилни войски), също и една танкова бригада - по този начин, използвайки превъзходството си във военна сила, да проварят референдума и по силов път да установят контрол върху Крим и Севастопол.
В интерес на истината, не може да се каже, че Въоръжените сили на Украйна имат висока бойна и техническа готовност. Но, специално в Крим, е възможно да имат превес на силите. За операцията там те ще подберат части, комплектовани с военослужащи от Западна Украйна, ще задействат въоръжени бандеровци от „Десния сектор“. Възможно е да разгърнат диверсионна дейност.
Според мен, киевските „власти“ ще помолят НАТО да изпратят към Севастопол групировката кораби на САЩ, Румъния и България. Още повече, че Украйна има споразумение с НАТО (от април 2004 г.), според което войските на НАТО могат да навлизат в Украйна. Въпросът е само в това, коя от натовските държави ще се осмели да влезе във въоръжен сблъсък с Русия.
Не мисля, че българските или румънските моряци ще участват непосредствено в бойни действия по море. Техните кораби може просто да стоят на двадесетина мили от Севастопол и така да оказват влияние върху ситуацията. Но САЩ може да бъдат въвлечени в конфликта - те разполагат за целта и с кораби, и с морска пехота.
Ако войските за самоотбрана на Крим не удържат провлака, те ще загубят кампанията - може да настанат боеве за конкретни градове и населени пунктове. Но по-добре да не се стига дотам. Сега трябва Русия, заедно с властите на Крим, най-сериозно да планира отбраната на полуострова и Севастопол.
Обаче, ако се стигне до атака на Перекоп, Русия е длъжна да въведе войски в Крим.
Анатолий Храмчихин, заместник-директор на Института за политически и военен анализ, е уверен в следното:
- Думите на генерал Демпси може да се тълкуват само по един начин: става дума за защита на страните от Балтика, ако там бъде реализиран вариант, аналогичен на кримския. Днес в Латвия и Естония е налице съвсем реална паника заради онова, което се случва в Крим. Те смятат, че същото може да се повтори и с тях.
Колкото до придвижването на украинските войски към Крим - да, аз допускам, че Украйна ще започне война, за да принуди Запада да се „набута“ в нея. Въпросът е дали Западът ще поиска да се „набута“. Мисля, че не.
Не зная какви сили са струпани на провлака. Очевидно е, че Русия се старае, независимо колко я обвиняват в „агресия“, да не излиза извън рамките на разрешените й по договор 25 хиляди военослужащи. Разбира се, сама по себе си украинската армия е недееспособна. Но все пак е в състояние да нанесе един удар - колкото да започне войната. Още повече, че сега тя е заплащана от украинските олигарси, а групировката на Перекоп е съставена от най-боеспособните й части.
Украйна няма шанс да спечели война в Крим. Но тя може да натрапи война на цяла Европа. Това е вече лошо само по себе си, самият факт на войната е много неприятен за Русия. Ние ще се окажем, в известен смисъл, в ролята на „агресор“ - нали ще водим бойни действия на територията на друга суверенна държава. Все пак, да напомня, че Крим засега е територия на Украйна.
Русия ще прехвърли части от Кавказ. Като цяло, нашите военни ресурси са в пъти по-големи от украинските. Те просто не могат да се сравняват. Но, повтарям, проблемът съвсем не е в това.
Главната задача на Киев е да провали референдума. За целта разполага с почти цяла седмица. Военните действия може да започнат във всеки един ден преди 16 март. Ако се стигне до въоръжен сблъсък, технически ще е крайно трудно да се проведе референдумът.
По принцип, вероятността за силов сценарий е 50 процента.
Генералният директор на Института за външно-политически изследвания и инициативи Вероника Крашенинникова, казва:
- Използването на военни сили на Запада на територията на Украйна е с почти нищожна вероятност. За целта той разполага с други ресурси: самата украинска армия, достатъчно количество въоръжени бандитски формирования от рода на „Десния сектор“, неонацисти и радикали от страните на Източна Европа, които се стичат в Украйна. Също са налице и въоръжените сили на такъв васал на Вашингтон в пост-съветското пространство като Грузия.
Грузия трябва да бъде наблюдавана особено внимателно. На 3 март се състоя телефонен разговор на шефа на Министерството на отбраната на Грузия Ираклий Аласани с и. д. „министър на отбраната на Украйна“. На 7 март военното министерство на Грузия заяви, че въоръжените сили са в пълна бойна готовност. А миналата седмица грузинският премиер Ираклий Гарибашвили посети Вашингтон. И там се срещна не само с вице-президента на САЩ Джо Байдън, но и - което беше извън протокола, с президента Обама. Всичко това показва, че Грузия води извънредно активна военно-политическа дейност.
Няма съмнение, че Киев и неговите западни куратори ще се опитат да провалят референдума в Крим. Ясно е, че Киев няма да придвижи военни сили, без да се посъветва с Вашингтон и щаба на НАТО в Брюксел и да получи уверение за подкрепа. Очевидно е и друго: Вашингтон ще се опита да направи решението на кримския проблем максимално „скъпо“ за Русия.
Директорът на Института за страните от Организацията на независимите държави Константин Затулин е на следната позиция:
- В заявлението на Мартин Демпси няма нищо заплашително. Просто генералът е военен човек и разглежда всякакви варианти. Друг е въпросът, че някои хора, изплашени от позицията на САЩ, виждат в думите на Демпси закана за американска военна намеса.
Аз мисля следното: ако американците се намесят с военна сила в Украйна - това е най-добрият вариант за Русия. Защото всяка поява на американци на територията на Украйна е най-доброто оправдание за наше присъствие там. В такъв случай американците не просто ще са в едно и също положение с нас, но и ще са в доста по-трудна ситуация - ще се появят в страна, в която никога преди не са присъствали. Не съм сигурен, че те са чак такива идиоти, за да не разбират това.
Колкото до концентрацията на украински въоръжени сили на провлака Перекоп - аз имам доста големи резерви към техните бойни възможности. Ако те се решат на някаква акция, това ще доведе само до едно нещо: процентът на гласуващите „ЗА“ присъединяване на Крим към Русия рязко ще се повиши.
Източник: www.ruskline.ru
Превод: Л. Чолаков
Този превод е обект на авторско право.
Препубликуването му, изцяло или отчасти, се разрешава САМО с посочване на преводача
и линк КЪМ ПРЕВОДА.
Тагове:
САЩ провокират война срещу важен съюзник...
Крайно време е Русия да използва ядрено ...
2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. zahariada
8. iw69
9. laval
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. gothic
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. ka4ak
8. milena6
9. donkatoneva
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. wrappedinflames
5. hadjito
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. bateico
